مرجع مرجع

 بخش مرجع

این بخش به عنوان یک بخش تحقیقاتی دارای منابع متنوع در زمینه موضوعات مختلف می‌باشد. تهیه و تدارک اطلاعات عمومی و تخصصی، کمک به مراجعان در استفاده از منابع مرجع، جستجو در نرم‌‏افزار جامع کتابخانه ، آموزش انفرادی دانشجویان برای استفاده از منابع مرجع از اهم فعالیت‌های بخش مرجع می‌باشد.

این بخش به صورت قفسه باز اداره شده و منابع موجود در آن امانت داده نمی‌شود (به دلیل اینکه منابع مرجع طوری سازماندهی شده‌‏اند که خواننده را از مطالعه تمام متن بی‏نیاز می‏‌نماید، کافی است استفاده‌کننده شیوه جستجوی مفاهیم مورد نظر در کتاب مرجع مربوطه را یاد بگیرد. آنگاه در زمان اندکی قادر خواهد بود پاسخ پرسش خود را بیابد) به همین دلیل مراجعان تنها میتوانند از منابع موجود در همین مکان استفاده نمایند، عمده منابع موجود در این بخش عبارتند از:

·         واژه‌نامه‌های عمومی و تخصصی

واژه‌نامه‌ها یا فرهنگ‌‏ها برای بیان و توصیف بسیاری از انواع کتاب‏‌های مرجع به کار برده می‏‌شود. منظور از فرهنگ یا واژه‌‏نامه سیاهه و صورتی است عموماً الفبایی از لغات یک زبان به انضمام اطلاعات لازم هر یک از آن لغات (شامل تلفظ، ریشه، معنا، مترادف و غیره)، یا ممکن است معادل آن لغات به زبان دیگری آمده باشد.

·         دایره‌المعارف‌های عمومی و تخصصی

دایره‏‌المعارف مجموعه‌‏ای از دانش‏‌ها است که در قالب مقاله‌‏های کوتاه و بلند به زبانی ساده به صورت مختصر و مفید تدوین می‏‌شود. دانش موجود در دایره‌‏المعارف‏‌ها با نوع خوانندگانی که در نظر دارد به آنها ارائه خدمت کند، مرتبط است. دایره‌‏المعارف می‏تواند عمومی و یا تخصصی باشد. هدف دایره‏‌المعارف‏‌های عمومی همه فهم کردن دانش در مقوله‏‌های مختلف است. به همین دلیل، دایره‌‏المعارف عمومی برای بیشتر افراد قابل فهم است مانند دایره‌‏المعارف مصاحب. دایره‌‏المعارف تخصصی برای همه فهم کردن دانش خاص یک حوزه تدوین می‏شود

·         دستنامه‌ها

کتاب فشرده‌‏ای که به اختصار، نکات اصلی موضوعی را مورد بحث قرار می‏دهد. این نوع منابع به افرادی که باید هنگام کار مطالب بسیار و جزئیات را در ذهن نگه دارند کمک می‏کند که کمتر دچار اشتباه شوند. مانند دستنامه پزشکی که باید هنگام نوشتن نسخه برای بیماران در اختیار داشته باشند تا در تشخیص و تجویز دارو بیماریهای مشابه را باهم اشتباه نگیرند.

·         دستور‌نامه‌ها

شرح فرایندهای عملی است که به افراد کمک می‏کند تا یک کار فنی را انجام دهد. مثال: دستور تهیه انواع غذاها یا تعمیرات ماشین.

·         راهنماها

فهرستی از منابع مرجع، اشخاص، سازمان‏‌ها، یا مکان‏‌ها که بر اساس اصول و قواعدی (معمولا الفبایی یا رده‌‏ای) منظم شده باشد و اطلاعاتی درباره آنها ارائه دهد.

·         کتب شرح‌حال یا سرگذشت‌نامه

این کتب زندگینامه یا شرح زندگی اشخاص می‏باشد، که اگر خود شخص سرگذشت زندگی خود را نوشته باشد به آن "خودسرگذشتنامه"  می‏‌گویند.

·         اطلس‌ها

مجلدی از نقشه‌‏ها، لوحه‌‏ها، گراورها، جدول‏‌ها و غیره، خواه با توصیف یا بدون آن. این مجموعه ممکن است به ضمیمه کتابی دیگر یا به تنهایی منتشر شده باشد.

       
       
       
       
       
       

 

خدمات

  • زمان فعالیت بخش مرجع روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت ۸ تا 5 بعدازظهر  است
  •  

شرایط استفاده از بخش مرجع

  • کتب مرجع صرفا در بخش مرجع قابل استفاده (مطالعه و یادداشت برداری) میباشند (منابع ذکرشده به هیچ عنوان امانت داده نمیشوند).

.